Memleketimde yeni yıl yaklaşırken, içim pek de neşe dolmuyordu, zaten bir yıl daha yaşlanmanın kahrıyla.

Bu kahır ve bu kasvetin, gelecekte daha ağır basacağını hiç düşünmemiştim tabi o zamanlar.

Norveç'in pek de ışık saçmayan aylarında; kar yağması için dua edeceğim hiç aklıma gelmezdi. Kar neden mi çok önemli?

İşte sebebi:

Global ısınmanın etkisi midir bilinmez, iki yıldır kış aylarımız yağmur çamur içinde, gıpgri günlerimizde D vitamini eksikliklerimizi tamamlamaya çalışmakla geçiyor. Kışın sabah akşam alınan balık yağlarına ek olarak, güney yarımküreye tatil hayalleri kurma ya da, karayiplerde pina colada yudumlama arzusu sınır tanımıyor. Geçen baharda azbuçuk güneş açtığında, herkes kafasını güneşe dönerek bekliyordu, otobusünü metrosunu, Tarlada güneşe dönmüş ayçiçekleri gibi :)

Bu kış da, anemik vampirlere dönüşme ihtimalimizi düşünerek, kabuslarla uyanıyorum nedense. Hala kar yağmadı doğru düzgün ve etraf hala karanlık. -20 derece olsun razıyım yeter ki güneş açsın! Norveçlilerin meşhur lafı "soğuk ve güzel hava" bizim Türkçemiz'in nadide deyimine, yani "eşek donduran güneşi"'ne tekabül etmekte :) Özlüyorum....

Noel ışıkları ise bu ruh haline bir derman, yerinden kalkamayan bünyelere bir heyecan veriyor. Yoksa 2000 küsür yıl evvelki bir doğum hadisesi ile pek de ilgili değilim hani. Ama etraf ışık saçacaksa her türlü kutlamaya katılabilir, hele bir de güzel yemek var ise bu kutlamalara gönülden bağlı biri olabilirim.

O yüzden bu yılki aralık ayı takvimim şu kutlamalar ile devam edecek, sizleri de bekleriz....

21 Aralık Yule (İskandinav paganizminde yeni yıl)

24 Aralık Noel (Hrıstiyan inancında)

31 Aralık Yılbaşı ( Gregoryen takvimine göre yılbaşı)

5 Ocak Nardugan (Eski Türk inancına göre 21 aralıktan sonra gelen ilk dolunay yeni yılı)