Merhabalar,

Bayram tatili yaklaştıkça benim de rezervasyonlarım artıyor, memleketimin dört köşesinden gelen misafirlerim ile neşe doluyorum. (Tamam itiraf edeyim, kendi tatilim için cep harçlığım çıktığı için de seviniyorum elbette:)

Buralara ayak basmadan evvel hatırlatmak istediğim bazı detaylar var sizlere.

Özellikle cruise gemileriyle gelenler ve iskandinavya turu kapsamında gelenler için bir uyarı bu.

Kartla ödeyin

Norveç sınırları içerisinde turistik yerlerde euro ile ödeme yapabilirsiniz ancak paranın üstünü size Norveç kronu olarak öderler. Zaten en fazla 6 saat ya da  1 gün zaman geçireceğiniz bir ülkenin para birimini, elinizde bulundurmanıza gerek yok. Çünkü buradan Danimarka'ya ya da İsveç'e gidecekseniz onların da kendi para birimleri, Danimarka kronu ve İsveç kronları var.

Sizlere tavsiyem ödemelerinizi kredi ya da banka kartınız ile yapmanız. Son derece güvenlidir. Her yerde visa kart geçer. Master kart da çokça kullanılmaktadır, ama Amex denemeyin.

Suya sakın para vermeyin.

Musluklardan su içiniz. Cebinizde çantanızda sürekli bir boş şişe taşıyın, susadıkça en yakın kafeden, restauranttan, çeşmeden şişenizi tazecik su ile doldurun.

Kafede - Fazla servis beklemeyin

Kafeye girdiniz bir kahve istediniz. Süt ve şeker beklemenize gerek yok. Hemen yolu boşaltınız ve biraz ileride bulunan süt şeker peçete köşesine gidiniz. Kafanıza göre hallediniz. Baktınız masalar temizlenmemiş, etrafınızda dört dönen garson filan da yok, ittirin tabakları kendi kendinize takılın. Ha baktınız tam anlattığımın tersi oldu, bahşiş ile ödüllendirmeyi es geçmeyiniz.

Restaurantta - Fazla servis beklemeyin

Özellikle kalabalık bir restaurant ise birilerinin sizlere yer göstermesini bekleyin. Yerinize geçtikten sonra siparişlerinizi aynı anda verin, biraz beklerseniz de sabırlı olun. Yani kan şerekeri probleminiz var ise, çok acıkmadan bir yerlere oturun. Porsiyonların ebadından emin olun, aç kalkmayın. Bazı yerlerde ekmek servisi olmayabilir.

Boşlar neden toplanmıyor diye kızmayınız, masadaki herkes yemeğini bitirmeden boşlar toplanmaz. Ancak siz artık yemiyoruz alabilir misiniz dediğinizde toplarlar.  Güler yüzlüdürler - insan ayırmazlar ama, burada bir restaurant başına düşen aşçı ve servis elemanı sayısı Türkiye'dekinden daha azdır. Aşırı yoğunlukta kalitesiz hizmet vermektense, ağırdan servis etmeyi tercih ederler. Ha baktınız tam anlattığımın tersi oldu, bahşiş ile ödüllendirmeyi esgeçmeyiniz.

Fotoğraf çekmek isterseniz izin isteyiniz

Etrafta fazlaca boncuk gözlü pembe yanaklı veletler, örgülü saçlı siyah bebekler ve minnacık asyalı çocuklar görünce, biz Türkler "amanin de ne şeker şeysin sen" diye bazen sevgimize hakim olamıyoruz. Kucağa alıp mıncıklamasak da, acayip sesler çıkaran yetişkin bir canlıya dönüşüyoruz. Ki maalesef bunu karşımızdakiler pek anlamıyorlar.

Hele ki Norveç gibi son derece kosmopolit bir ülkede, bir çok insanın da iç savaş - savaş ya da karmaşa sebebiyle buralara iltica ettiğini düşünürsek, yabancı bir lisanda, acayip hareketlerle çocuklarına yaklaşmak tehlikeli olabilir. Ebeveylerinin son derece korumacı ve ürkek davranmalarını anlayışla karşılamamız lazım. Hatta az da olsa son derece ters tepkiler bile verebilenleri görülmüştür. Durduk yere foto çekmeye kalkarsak ya da  "amanin de amanin, maaşallah maaşallah" diye yaklaşırsak tırsmalarını doğal karşılamalıyız. Üzerinize alınmayın ama, ingilizce derdinizi anlatamıyorsanız, içinizden bir "maaşallah" diyip geçmenizi tavsiye ederim.

toplu taşıma araçları

Öncelikle biletinizi Narvessen, 7/eveven gibi yerlerden ya da bilet otomatlarından alırsaniz daha uygun fiyatlı olur, otobüsün içinden almak yerine. Ulaşım aracının her kapısından binebililir, biletinizi cihaza okutup aktive edebilirsiniz. Biletsiz binmek asla tavsiye edilmez, uçak paranıza yakın bir ücreti, ceza olarak ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Uyku maskesi

Hava kararmadan beni uyku tutmaz diyenlerdenseniz, yaz döneminde seyehat ederken uyku maskesi edinmeden buralara gelmeyiniz. Gece 12 de hala kendinizi enerjik hissetseniz de, memlekete döndüğünüzde bir kış uykusuna yatma riskini elemek için uykunuzdan ödün vermeyiniz.

Gecen gece Oslo'da saat 23:00 dolaylarında çektiğim bir gökyüzü fotoğrafı.

 

 

Şemsiyelerinizi unutmayın

Hava tahminleri günlük güneşlik gösterse de, özellikle de batı Norveç'te yağmura her daim hazırlıklı olun. Norveç'in yerel meteoroloji enstitüsü bile bazen tahminlerde yanılıyorken, uluslararası tahmincilere, applere ve hele ki içgüdülerinize hiç güvenmeyin. Şemsiyenizi ihmal etmeyin.

Ve son olarak, bana telefonumdan ve whatsapptan ulaşmak mümkün. Ancak lütfen mesajlarınızı makul saatlerde yollamayı deneyiniz. Benden tur almasanız da yardımcı olmaya çalışırım, ama sizler tatildeyken bazılarının hala çalışmakta olduklarını ve uyumak, dinlenmek gibi ihtiyaçları olduğunu unutmayınız...

Herkese güzel tatiller ve mutlu bayramlar diliyorum.

Nilufer Sætrevik